Üdvözöllek a weblapomon!
Köszöntöm honlapomon, köszönöm, hogy megtisztelt érdeklődésével!

MENÜ

Póréhagymakrémleves 

Hozzávalók:

  • 4 szál póréhagyma
  • 2-2,5 l víz
  • bors (durvára őrölt színesbors)
  • 1,5-2 dl tejszín
  • trappista sajt
  • pirított zsemlekocka

Elkészítés:

A felkarikázott póréhagymát vízben feltesszük főni, sóval, borssal ízesítjük. Amikor szétfőtt, merülőmixerrel összeturmixoljuk, s a tejszínnel felöntve készre főzzük. Fontos, hogy a tejszín beleöntése után már ne *rotyogjon* a leves. Tányérba szedjük, tetejére enyhe ízű (pl. trappista) sajtot reszelünk, megszórjuk pírított zsemlekockával.

Frankfurti leves

Kedvenc levesem a frankfurti leves. A frankfurti levest sokan nehéz, laktató levesként ismerik. Nos, ez csupán az elkészítésen múlik. Én úgy vélem, egy igazán korszerű leves. A kelkáposzta és a teljes kiőrlésű liszt rost anyaga a virsli és tejföl teljes értékű fehérjéje, a burgonya keményítő, és vitamin tartalma, a sárgarépa karotin tartalma, és a többi összetevők ásványi anyag tartalma egy egészséges, zsírszegény egytálételt adnak.

Hozzávalók:

1/2 kg kelkáposzta levél
10 dkg tisztított burgonya
1 fej vörös hagyma
1 szeletelt sárgarépa
3 gerezd felvágott fokhagyma
1 tk. majoranna
1 késhegyni őrölt köménymag
2-3 leveskocka
5-8 dkg bacon szalonna
1 ek. teljes kiőrlésű liszt
2 tk. piros paprika
2-3 dl tejföl
4 virsli
frissen őrölt bors, zöld fűszerek, petrezselyem zöld ízlés szerint


Elkészítés:

A kelkáposzta levelet, a tisztított burgonyát kockára vágjuk, és fazékban az apróra vágott vörös hagymával (vagy egy csomag újhagymával), vékonyra szeletelt sárgarépával, a feldarabolt fokhagymával, majorannával, őrölt köménymaggal, és a leveskockákkal nem túl puhára főzzük. Magyar szokás ugyanis, hogy túl puhára főzzük a zöldségeket. Élettanilag kedvezőbb, ha roppanósra hagyjuk őket, hiszen a vitaminok megőrzése érdekében célszerű minél rövidebb főzési időt választani. Egy kis edényben az apróra vágott bacon szalonnát kisütünk, és rászórunk 1 evőkanálnyi teljes kiőrlésű lisztet. Kissé megpirítjuk, majd a piros paprikával megszórjuk, s 1 pohár hideg vízzel azonnal felengedjük. Hozzáteszünk 2-3 dl tejfölt, simára keverjük. Ezt a keveréket a leveshez öntjük, és kiforraljuk. Végül beleszórjuk a karikára vágott, fejenként 1 virslit, szafaládét, párizsit, sovány kolbászt, vagy amit épp a hűtőben találunk. Ízesíthetjük még frissen őrölt borssal, zöld fűszerekkel, és petrezselyem zölddel.

 

 

Borókás őzragu leves gesztenyével és burgonyagombóccal

Hozzávalók:

 

40 dkg őz comb
4 dl tejszín
20 dkg gesztenye (pucolt)
1 db sárgarépa
1 fej zeller
1 db citrom (leve)
2 fej vöröshagyma (közepes)
1 csomag petrezselyem zöld
olaj a pirításhoz
8 szem boróka bogyó
só, bors ízlés szerin

 

 

Elkészítés:

 

A finomra vágott vöröshagymát olajon megpirítjuk, majd hozzá adjuk az apró kockára vágott őzhúst. A húst megpirítjuk, majd húslevessel felengedjük (készíthetjük húsleves kockából is).
Amikor a hús félkemény, beletesszük a kockára vágott zöldséget, gesztenyét, borókabogyót, a finomra vágott petrezselyem zöldet. Mikor megpuhult, tejszínnel felengedjük. A végén ízlés szerint sóval, borssal, citromlével ízesítjük.

 Legényfogó leves

 

Hozzávalók:

 

1 fej vöröshagyma
2 ek. olaj
40 dkg szűzpecsenye
1 kakas melle
2 sárgarépa
2 gyökér
10 dkg gomba
2 húsleves kocka
2 dl tejszín
1 ek. liszt
25 dkg kakas szív és máj

 

Elkészítés:

 

A finomra vágott vöröshagymát olajban megdinszteljük, beletesszük a kockára vágott szűzpecsenyét. Lepirítjuk, majd hozzáadjuk a kakas mellet, a kakas szívet, és együtt zsírjára lepirítjuk. Hozzáadjuk a kockára vágott zöldségeket, a gombát, sózzuk, borsozzuk, és dinszteljük. Felengedjük vízzel, húsleves kockával (lehet csontlével is). Amint megfőtt, tejszínnel és liszttel habarást készítünk, ezzel sűrítjük. A végén és májat is hozzáadjuk, ezzel még forr egyet.

 

 

Gyümölcsleves

Hozzávalók:

 

60 dkg tisztított gyümölcs
2 dkg egész fahéj
4 szem szegfűszeg
½ citrom héja és leve
½ vaníliarúd
15 dkg cukor, gyümölcscukor, vagy édesítő
2 dl tejföl
2 dl joghurt
1 ek. sárgabarack lekvár
csipet só
ínyenceknek díszítéshez egy kanál fagylalt és pici citrom likőr

 

 

Elkészítés:

 

A fűszereket külön vízben kifőzzük (redukció), leszűrjük. A gyümölcsöket vízzel felfőzzük, sót, cukrot adunk hozzá. Amikor felfőtt, hozzáöntjük a redukciót, majd tejfölös-tejszínes habarással sűrítjük, végül kihűtjük.

 

 

Cukkinileves

 

Hozzávalók:

 

2 közepes cukkíni
2 ek. Olíva olaj
3 gerezd fokhagyma
1 kk. tengeri só
1 kisebb zöldpaprika
2 db. Paradicsom
1 csésze fehérbor
2 leveskocka
1/2 csomó petrezselyem
1/2 csomó bazsalikom
frissen őrölt bors
1 csésze tejszín
1 csomó snidling (metélőhagyma)

 

Elkészítés:

 

A cukkínit nem hámozzuk meg. Szárától leválasztva, megmosva kb. 5mm vastagságura leszeleteljük a megmosott. Edényben lehetőleg olívaolajat felhevítünk, rászórjuk az összevágott fokhagymát, a nagyon apróra vágott zöldpaprikát és a cukkínit, és a leveskockákat. A zöldségeket fedő alatt félig keményre pároljuk, utána beletesszük az összevágott paradicsomot, a fehérbort, tejszínt, fűszereket. Legvégül az összevágott metélőhagymát. (ha nincs, kevés finomra vágott hagymával is pótolhatjuk, de ekkor ezt még forró olajban pirítsuk meg kissé. Ezen a módon egy sor zöldségből készíthetünk olaszos levest, pl. patisszon, tök, karfiol, brokkoli, vagy ezeket vegyesen, de ez esetben célszerű ügyelni a különböző főzési időkre.

 

 Gyöngytyúkleves

 

 Hozzávalók:

 


1 db gyöngytyúk
2 szál sárgarépa
4 szál petrezselyem
1 db zeller
1 db karalábé
1 db zöldpaprika
1 db egész vöröshagyma
1 db egész burgonya
2 dk só (egy csapott evőkanál)
1 dkg egész bors
1 csapott kávéskanál delikát
Pár szál petrezselyem zöld
Pár szál zellerlevél
1 db száraz csöves paprika
1 db tisztított fokhagyma



Elkészítés:



A jól megtisztított és megmosott szárnyast nagyobb darabokra vágjuk. Fazékba tesszük, felöntjük 3 liter hidegvízzel, és a tűzhelyre tesszük főni. Hozzáadjuk az egészben hagyott vöröshagymát, a fokhagymát és az egész borsot. Lassú, egyenletes tűzön főzzük, hogy a leve tiszta maradjon. Amikor a hús fél fővésben van, a habját finom szűrővel leszedjük, hozzáadjuk a sót, a fűszereket és a zöldségeket. Közben egy tojásból tésztát gyúrunk, és reszeltet készítünk belőle (lehet a levesbe bármilyen tésztát tenni: csigatésztát, cérnametéltet, grízgaluskát).Amikor a hús puha lesz, a tűzhelyet elzárjuk, és egy jó negyedórát hagyjuk a levesünket pihenni. Külön szedjük a húst és a zöldségeket, és kockára vágjuk. A húslevet finomszűrőn leszűrjük. A kész levesből vegyünk ki 0,5 litert és abban főzzük ki a tésztát. Ízlésünknek megfelelően utána sózunk.

 

Asztali nézet